Redlery

Przenosnik lancuchowy_Redlery

Redlery są urządzeniami służącymi do mechanicznego transportu zbóż do miejsca rozładunku. Redlery składają się z koryta, którym transportowane jest ziarno, w jego wnętrzu znajdują się prowadnice łańcucha i łańcuch ze zabierakami. Koło łańcuchowe, które ten łańcuch napina i napędza znajduje się w górnej części urządzenia, podobnie, jak motoreduktor, a także wsyp materiału. Aby zboże nie wysypywało się redlery zabezpieczane są różnymi rodzajami zasuw, mogą być one ręczne, elektryczne, lub pneumatyczne.

Najczęściej podczas otwarcia zasuwy redlera, opuszczona zostaje szczotka, która czyści pracujący łańcuch. Redlery, które wykorzystywane są w miejscach przyjęć samochodowych posiadają dodatkowo stokowe osłony na łańcuch i kontrolę wydajności. Na rynku najwięcej dostępnych jest redlerów poziomych, gdyż takie najczęściej wykorzystywane są w magazynach, firmach produkujących pasze i młynach.

Redlery osiągają wydajność do 150 ton na godzinę. Wykonane są z trwałych i odpornych na uszkodzenia i warunki atmosferyczne materiałów, takich, jak blacha ocynkowana lub kwasoodporna. Dodatkowo dno redlerów pokrywane jest jakimś trudnościeralnym materiałem, które zwiększa odporność urządzenia z jednej strony, a z drugiej wycisza jego pracę. Redlery są najczęściej wykorzystywane w rolnictwie, ale zdarza się, że używa się ich w tartakach do transportu biomasy, a także w budownictwie, do transportu materiałów sypkich. Montaż redlerów nie jest trudny, zazwyczaj montażem i serwisem zajmuje się firma je sprzedająca lub wynajmująca.

 

.